Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:
warning: Creating default object from empty value in /home/zaman/domains/zamanindegeri.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

hakkinda

Kitap okumak neden zor gelir? Bir Kaç İpucu!

Kitap okumak neden zor gelir?

Kitap okumada dünya genelinde sonlardan anca yakalamayı çalışan okuyamama konusundaki geriliğimizi açıkça gösteririrken, oysa televizyon seyretmede hayli ilk üçüncü sıradayız!!

Neden okumak bu kadar zor,'diziyi aç geç karşıya, koy çayı ye iç, keyfine bak..'yıllardır diziler bitmiyor ama ömür akıyor,diziyede zaman ayır ama her akşamın da dizi olmasın!

Kitap okumak öylemi ya' kim gitcekte açcak şimdi,bitmeyecek olduktan sonra,sanki bu yaştan sonra profesör olcam,okumuşum okuyacağım kadar'sözlerini duyar gibiyim.

Biz neden bu kadar okumaktan soğuduk acaba!

FATİH SULTAN MEHMED’İN DOĞUMU VE TAHSÎLİ

Sultan Murad Hanın huzûruna bir haberci geldi. Sultanın elini öptükten sonra, diz çökerek: “Sultanım! Allah sana fetih ve zafer bahçesinden bir gonca ihsân etti, güzellikte emsâli görülmemiş bir oğul bahşetti.”

Sultan Murad Han, etrafındakilere altınlar dağıttı ve oğluna Mehemmed (Mehmed) ismini verdi.

ZAMAN YÖNETİMİ AŞAMALARI

Hızla geçip giden bir yüzyılda yaşıyoruz. Geçtiğimiz 20. Yüzyılda bilimdeki ve teknolojideki hızlı değişmeye adapte olmak için bizlerde aynı gelişim trendini göstermek zorundayız. Bu nedenle bizlerde bu gelişime adapte mi olmalıyız , yoksa bu gelişimi bizler mi başlatmalıyız? Eğer geleceğe ilişkin bir imza atmak istiyorsak, bu gelişimi bizler başlatmalıyız. Gelişimi başlatmak için de öncelikle geleceği görmeli ve geleceği plânlamalıyız. Bunun için de içinde yaşadığımız şu anki zamanı yönetmeliyiz. Zaman yönetiminin aşamaları aşağıda verilmiştir;

Ofiste zaman yönetimi taktikleri!!

Hepimiz zamanın yönetilebilir olduğunu bilsek de, onu etkin ve verimli bir biçimde kullanmayı alışkanlık halinde getirmediğimizde; iş yükü altında ezildiğimizi, ertesi güne sarkan işleri, rutin yapılması gerekenlerin birer dağa dönüştüğünü, iş baskısı, yetişmeyen raporlar ve stres ile karşı karşıya kalıyoruzdur.

Ufak ayrıntılar sayesinde zamanımızı doğru ve etkin bir şekilde kullanmak elimizde.

1-Hedefleri belirleyip, önceliklendirin.

2- Zamanınızı planlayın.

3-Aşırı bilgi yüklenmenin önüne geçin.

5- Zaman kaybettiren işleri yok edin.

6-Başkalarının yapabileceği işleri onlara devredin.

7- Boşvericiliğin üstesinden gelin.

Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman yönetimi, amaçlara ve hedeflere ulaşmada önemli bir kaynak olan zamanı verimli kullanma çabasıdır. Zaman yönetiminde söz konusu olan, mevcut zamanda nelerin yapılabileceğinin planlanmasıdır. Elbette ki, zamanımızın tamamına yakınını çalışarak geçirmek, zamanı yönetmek demek değildir.

Böyle bir durumda sadece zamanın bizi yönettiğinden söz edebiliriz. Evet, zamanın akıp gittiği gerçeğine karşı direnmekten söz etmiyoruz. Ancak psikolojik, sosyolojik ve diğer ihtiyaçlarımızın karşılanabilmesi için de zamana ihtiyacımız vardır.

Bilim Adamlarindan;Insan Beyni Projesi!

Avrupali bilim adamlarinda yepyeni bir proje.

Avrupalı bilim adamları, sırları henüz çözülemeyen insan beynini daha yakından inceleyebilmek için bir çalışma başlatıyor.

İnsan Beyni Projesi (Human Brain Project) olarak bilinen çalışma, aralarında bir Türk araştırmacının da bulunduğu ekip tarafından 10 yıl içerisinde hayata geçirilecek.

İnsan Beyni Projesi (İBP) ile karmaşık insan beyninin detaylı bir simülasyonunun, süper bilgisayarlara aktarılması hedefleniyor. İBP’nin gerçekleşmesi için günümüzde kullanılan en iyi bilgisayarların bin kat daha güçlüsü gerekiyor. Depolama merkezi olarak geliştirilecek bu bilgisayar, beynin tüm detaylarını kaydedecek.

Imam-i Rabbani Kimdir?Hayati ve Hakkinda!

Bugün genclerimizin örnek alabilecegi ve zamani en iyi sekilde degerlendirmis Imam-i Rabbani hazretlerini tanimaya nerdesiniz?

Imam-i Rabbani

Hindistan’da yetişen büyük İslâm âlimi ve büyük velî. Adı, Ahmed bin Abdülehad’dir. 1563 (H. 971) senesinde aşûre günü Hindistan’ın Serhend şehrinde doğdu. 1624 (H. 1034) te doğduğu yerde vefât etti. İnsanların, îtikad, ibâdet ve ahlâk husûsunda doğruyu öğrenmelerini, öğrendikleri ile amel etmelerini sağlayan, insanları Allahü teâlânın rızâsına kavuşturmak için rehberlik eden ve kendilerine Silsile-i aliyye denilen İslâm âlimlerinin yirmi üçüncü halkasıdır. Hazret-i Ömer’in soyundan olup babası ve dedelerinin hepsi, zamanlarının büyük âlimi, salih, faziletli kimseleriydi.

Imam Gazali Kimdir?

Imam Gazali bir cok eseri ve kitaplariyla tanilan ve faydali ilime yol gösteren alimlerdendir,
Imam Gazali kimdir ve hayati nasil gecmistir kisaca.

İmam-ı Gazalî, bugün bir kısmı İran toprakları içinde kalan Horasan'ın Tûs şehrinde hicri 45 tarihinde (M. 1058) doğmuş, yine Tûs'un yakınlarındaki Tabira kasabasında 505'de 55 yaşında vefat etmiştir.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak Icin!

KItap okumak deyince ilk önce okuma aliskanligi geömedir.Bunun icin kendimizi egitmeli ve bu konuda bilgiler edinmeliyiz.

Okuma alışkanlığı kişinin bir gereksinim olarak algılaması sonucu okuma eylemini, yaşam boyu sürekli ve düzenli biçimde gerçekleştirmesidir. Kişilerin okumayı öğrendikten sonra bu eylemi zevkle yapmalarını sağlamak için kazanmaları gereken önemli bir beceridir. Okuma alışkanlığının, temelinin aile içinde atıldığı ve devamının eğitim sisteminde öğretmenler tarafından öğrenciye kazandırıldığı düşünülürse bu alışkanlığın kazanımında aile ve öğretmenlerin rolü büyüktür.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely