Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:
warning: Creating default object from empty value in /home/zaman/domains/zamanindegeri.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

okumak

Kitap okumak neden zor gelir? Bir Kaç İpucu!

Kitap okumak neden zor gelir?

Kitap okumada dünya genelinde sonlardan anca yakalamayı çalışan okuyamama konusundaki geriliğimizi açıkça gösteririrken, oysa televizyon seyretmede hayli ilk üçüncü sıradayız!!

Neden okumak bu kadar zor,'diziyi aç geç karşıya, koy çayı ye iç, keyfine bak..'yıllardır diziler bitmiyor ama ömür akıyor,diziyede zaman ayır ama her akşamın da dizi olmasın!

Kitap okumak öylemi ya' kim gitcekte açcak şimdi,bitmeyecek olduktan sonra,sanki bu yaştan sonra profesör olcam,okumuşum okuyacağım kadar'sözlerini duyar gibiyim.

Biz neden bu kadar okumaktan soğuduk acaba!

Okuma zevkine erenler

Bir kitap kurdu çıkıp “güncel kitaplar” için “Benim gündemim güncel değil!” diyebilir. Yahut “dünya klasikleri” söz konusu olduğunda “dünya” yerine “ahiret”i koymayı teklif edebilir.

Okuma işinin kurdudur “kitap kurdu”.

Okusun da adam olsun, derler ya. Seçerek okuyan seçkin insandır. Gerçek kitap kurdu, vaktini değerlendiren kıymetli kişidir.

Kitap kurdu olmayan insanlar içinse kitabın kapağı, tanıtım yazısı, yazarı; kitapla ilgili reklam, haber ve yorumlar; arkadaş tavsiyeleri; okurun mesleği, yaşı, cinsiyeti, ilgi alanları, genel kültür seviyesi ve okuma amacı kitap seçiminde rol oynar.

Okumayı Nasıl Geliştirebilirim?

Vaktim yok okuyamıyorum.Nasıl daha iyi okurum?
Okumayı geliştirmek için neler yapmalıyım?
Okumanın çok yararlı olduğunu bilyorum ama nasıl nerden başlasam?
Gibi sorularınızın bazı cevapları;

1. Etrafınızdaki dünyaya dair daha fazla şey öğrenin. Okuyucunun bilgi zeminini çeşitli kaynak materyaller okuma aracılığıyla genişleterek, okuyucu daha güçlü bir bilgi birikimine sahip olur. Ellerindeki bu bilgi birikimiyle okuyucu metni okurken daha fazlasını kazanır, bu da okumayı ve akılda tutmayı kolaylaştırır.

KItap Okumada Türkiye, Tozlu Raflarda Kaldi?

KItap deyince, o nedir diyecegiz yakinda.
Iste bunlarin kisacsa özeti ve dünya gözünde.
Ise yaramiyacak seylerle kendimizi gösterecegimize kitap okumakla basariyla, ideallerle, bilgilerle birinciligi elde etmeyi tercih ederdim.
Ama tv seyretmede ilk siralarda yer alirken kitao okumada sonlarda görülmeyecek kadar kücügüz.
Yazik ki; Osmanli torunlari bu hale nasil gelebildi.

Televizyon izliyor, internete giriyor ama okumuyoruz. UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye'de sadece on binde bir.

Kitap Okumanin YARARLARI ve Bize KAZANDIRDIKLARI

Kitap okumakla alakali ne ok bilmemiz gerekenler varmis.Yemek icmek ibi sagligimiz kadar önemliymis meger kitap okumak.

1-Kitap Okuma Bir İlaçtır:
2-Kitap Okuma Hayatı Sevdirir
3-Kitap Okuma Düşünceleri Olgunlaştırır Okuma; düşünceyi besleyen, geliştiren ve çabuklaştıran ana kaynaklardan biridir.
4-Kitap Okuma Stresi Azaltır
5-Kitap Okuma Zihni Açar, Hantallıktan Kurtarır
6-Kitap Okuma Güzel Görmemizi Sağlar
7-Kitap Okuma Bizi ‘Bir Bilen” Yapar
8-Kitap Okuyanın Güvenilir Bir Çevresi Oluşur
9-Bilgi dağarcığımızı ve kelime hazinemizi zenginleştirir.
10-Anlama gücümüzü ve konuşma yeteneğimizi kuvvetlendirir.
11-Genel kültürümüzü artırır. Etkin ve etkili bir insan olmanın yollarını açar.

Benden Yazar Olur Mu?

Yazar olmak,yazmak bircok kisinin hayalinde sakli.

Yazar olmak için tek bir şey (aslında iki şey) yapmak gerekiyor. Bunlardan birincisi yazmak. Yazın! Birinci kural bu. Yazmadan, yalnızca “Ben yazar olacağım” diyerek yazar olamazsınız. O yüzden yazar olma hülyalarına dalmak yerine oturup her gün yazın. İnsanlara, yalnızca ve yalnızca yazıyor oldukları için yazar denilir.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak Icin!

KItap okumak deyince ilk önce okuma aliskanligi geömedir.Bunun icin kendimizi egitmeli ve bu konuda bilgiler edinmeliyiz.

Okuma alışkanlığı kişinin bir gereksinim olarak algılaması sonucu okuma eylemini, yaşam boyu sürekli ve düzenli biçimde gerçekleştirmesidir. Kişilerin okumayı öğrendikten sonra bu eylemi zevkle yapmalarını sağlamak için kazanmaları gereken önemli bir beceridir. Okuma alışkanlığının, temelinin aile içinde atıldığı ve devamının eğitim sisteminde öğretmenler tarafından öğrenciye kazandırıldığı düşünülürse bu alışkanlığın kazanımında aile ve öğretmenlerin rolü büyüktür.

FARKLI BIR AÇIDAN OKUMAK DEYINCE

Hayati tek bir acidan göremeyecegimiz gibi okumaninda farkli acilarini kesfetmeyiliz.

Insanın kendini ve kâinatı tanımasının belki de en temel sartı okumaktır.
Evet insan iyi bir öğrenim sonucu hayata hazırlanır ve diğer insanlara faydalı
olur. Ancak insan hayata hazırlanırken mutlaka çift yönlü düsünmek
zorundadır. Zira bir üniversite öğrencisinin öğrenimini tamamlayana kadar on
bes yıl öğrenim gördüğünü düsünürsek insanın dünya hayatına hazırlanması
oldukça uzun bir süreyi kapsamaktadır. Birde dinin bize öğrettiği hayat vardır

KiTAP OKUMAK DERSLERiMiZDE nE KADAR YARARLIDIR?

Kita oku denince cogu cocuk" zaten derslerimden basim kalkmiyor ne okumasi ya"diye binlerce baene siraliyor.Sizce kitap okumak derslerde ne kadar etkili ve fayda saglamaktadir?
Okumak kadar daha güzel ve bilgili bir an her zaman ele gecemez.Firsati ve ani degerlendirmek gerekir.

Kitap okumanin ehemmiyeti

Kitap okumanin faydali oldugunu bilip kitaplari raflarda tozlanmaya birakiyorsak vay halimize.iste kitap okumanin ehemmiyeti.

Kitap okumak bugün gâyet ehemmiyetli. İlgi, arzu ve isteğe göre seçilmiş güzel kitapları okumak insanların kültür dünyâlarını zenginleştirir. Bilgi yönüyle dolu kitaplar okuyanı bilgilendirir. Her sahada çok engin ve zengin donanıma sâhip kitaplar var. Bu kitaplar okuyanı da ayni verilerle doldurur. Okuyan ve araştıran insanlar çevreleri tarafından hemen fark edilirler. Okumak insanı erdemli ve kültürlü kılar. Çok okuyan girdiği çevrede seçilir. Okuyan insanlar birçok konuda rahatlıkla konuşabilecek seviyeye gelirler. Sorulan sorular ancak okuyanlarda cevap bulur. Hele bilgisini hayra kullanabilenlere ne mutlu!

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely