Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

Internet Çağında Gözde Meslekler Hangileridir?

Internet sadece günlük degil nerdeyse tüm hayatmizi degistirecek kadar icimizde.Fikirler zevkeler hatta meslekler bile ineternet cagina uygun secilmekte.

Eskiden popüler bölümler deyince tıp, hukuk, mühendislik, eczacılık gibi bölümler sıralanırdı. Ama devir değişti. İnternet çağının gözde mesleklerini listelediğimiz bu yazı üniversite sınavlarını kazanarak tercih maratonuna erişen öğrenciler için faydalı olabilir.

Günümüzde çağın ve teknolojinin gereği olarak güncel meslekler üzerine öğretim yapan bölümler ön plana çıkmaktadırlar. Bu meslek elemanına olan ihtiyaç ise kurumsal firmaların, işyerlerinin, kurumların insan kaynakları ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir.

İlk sırada Mekatronik Mühendisliği ve Ergonomi Mühendisliği ihtiyacı yer almaktadır. Bunun yanında de Havacılık alanında teknisyen ve kabin görevlisi ihtiyacı bulunmaktadır.

İnternet ve Bilişim Teknolojilerinin hızla gelişmesi ve yaygınlaşması, iletişim ve internetle ilgili mesleklere sahip insanlara ihtiyacı arttırmaktadır. Bu meslek ise Medya Uzmanlığı, İnternet Emlakçılığı, Görsel İletişim Tasarımı, İnternet Pazarlama ve İletişimi, İnternet Gazeteciliği, Yazılım Mühendisliği, Sistem Analisti, Marka Yöneticiliği, Sosyal Medya Danışmanlığı olarak sıralanmaktadır. Ayrıca AB uzmanlığı, Enformatik, Portföy Yöneticiliği, Pazarlama Uzmanlığı, Gıda Mühendisliği de ihtiyaç duyulan meslekler arasındadır.

Sınava giren öğrencilerin yapması gereken ise, tercihlerinde önceliği gideceği şehire değil de gireceği bölüme vermesi akıllıca yapılan bir seçim olacaktır. Eğer puanı istediği şehre ve bölüme yetebiliyorsa o zaman şehir önceliğini tercih etmesi doğaldır.

SECRETCV GENEL MÜDÜRÜNDEN TAVSİYELER

Pazarlama uzmanlığı, sağlık bölümleri, yazılım mühendisliği, sistem analisti, finans yöneticisi, reklam müdürü, gıda mühendisliği ve psikoloji gibi bölümlerin de yükselişini sürdürmesini beklediklerini söyleyen Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü, satış pozisyonlarının ise hiçbir zaman popülerliği kaybetmeyeceğini düşündüğünü ilave etti:

“Ayrıca, ürünler çeşitlendikçe ve rekabet arttıkça pazarlama, reklam, marka ve tanıtım alanlarının üst sıralarda yer alacağını aşikar. Artık her şeyin tanıtıma ve reklama ihtiyacı var. Marka yöneticiliğinin de bu açıdan önem kazanan diğer gözde meslekler olacağını söyleyebiliriz. Marka yönetiminin hiç azımsanmayacak önemdeki bir parçası da, markaların sanal mecralardaki yönetimi olacak. Sosyal medya danışmanlığı ve e-itibar yöneticiliği mesleklerinin de yıldızı parlamaya başladı bile. İletişim çağında yaşıyoruz, geleceğin mesleklerinin de iletişim ve internet ile bağlantılı meslekler olmasının şaşırtıcı olmaması gerekiyor. İletişim gücünün etkileri ve yarattığı alanlar öylesine geniş ki yeni iş alanları ve farklı algı boyutları yaratıyor ve dinamik seyrine devam ediyor.”

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely