Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 2 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

Süper Bilgisayarlarda Hayata Veda Edebiliyormus!

Yenilerde eskiyomus demek ki!

1.000'lerce çekirdeğiyle 10'larca teraflop'luk işlem gücü sunan canavarın acı sonu haberimizde...

Süper bilgisayarlar eskidiği zaman ne olur? Eski süper bilgisayarların yaşadığı en büyük sorun, işlemci gücünden ziyade elektrik masrafları ve elektrik enerjisinin bulunabilirliği. Bu sorunlar, süper bilgisayarların sonunu bile getirebiliyor.

University of New Mexico'daki Encanto isimli süper bilgisayar da bu duruma maruz kalanlardan. "Cazibenin yeri" diye adlandırılan yatırımdan beklenenler oldukça üst düzeydeymiş. Xeon tabanlı, dört çekirdekli 3.500 Intel işlemciden meydana gelen bir süper bilgisayardan oluşan Encanto projesi, kapasiteyi kiralayarak gelir elde etmeyi planlıyormuş.

2007'de New Mexico eyaleti tarafından 14 milyon dolar fon sağlanan Encanto projesi, şimdiye kadar sistemin işletilmesi için 11 milyon dolar ve geçiş kapıları için 3 milyon dolara ihtiyaç duymuş. İlk açıldığında yılda 2 milyon dolarlık bir maliyeti olan bilgisayarın masrafları, 5 sene içinde onu satın alabileceğiniz miktarlara kadar yükselmiş.

Kimse onu istemiyor!

14.336 çekirdekten oluşan Encanto Altix ICE kümesi, 172 teraflop'luk en yüksek teorik performansa sahip. Sistemin devamlı sağlayabildiği performans ise Linpack Fortran hız testine göre 133.2 teraflop. Bu performansıyla süper bilgisayar, Kasım 2012'de dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarı listesinde 185. sırada yer almayı başarmış.

Sağlanan bilgilere göre Encanto, watt başına 154.7 megaflop'luk devamlı bir işlem gücü için 861 kilowatt enerji harcıyor. Oak Ridge National Laboratory'de bulunan "Titan" süper bilgisayarı ise 8.21 megawatt ile watt başına 2142 megaflop sağlayabiliyor.

Buradan anlaşılan ise bir süper bilgisayar meydana getirirken bütçenizin buna yeterli olması kadar, onu yükseltme olanağınızın da önemli oluşu. New Mexico'daki üniversitelere ve endüstriyel şirketlere yeterli gücü sağlayacağı düşünülen Encanto makinesi, şu sıralarda kendisini çalıştıracak kadar zengin bir alıcı arıyor. Yüksek maliyetleri nedeniyle kimsenin satın almak istemediği makine, Albuquerque Journal'ın raporuna göre New Mexico eyaleti teknoloji sekreteri Darryl Ackley tarafından parçalara ayrılarak, eyaletin çeşitli araştırma üniversitelerinde kullanılabilir.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely