Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

Buzullar Erimeye Devam Etmekte!

Yillardir erimeye baslayan ve sürekli devam eden buzullarin hala son sürat erimeye devam ettigini biliyormusunuz?

26 milyon kilometrekare buzul içeren Batı Antartika’daki erime sanılandan daha hızlı.

Bilim insanları, yaklaşık 26 milyon kilometrekare buzul içeren Batı Antarktika’nın sanıldığından çok daha hızlı eridiğini tespit etti.

Buzullar çok hızlı eriyor
Bölgedeki erime hızının tahmin edilenden iki kat daha hızlı olduğunu açıklayan araştırmacılar, önlem alınmadığı takdirde denizlerdeki su seviyesinin tehlikeli biçimde artabileceğini ifade etti.

Buzullar, dünyanın temiz su kaynaklarının önemli kısmını bulundurmalarının yanı sıra, havayı kesecikler halinde hapsederek, geçmişe ait atmosferik özellikleri de doğal yöntemle saklıyorlar.

Kutuplardan ve dünyanın dört bir yanındaki buzullardan gelen uyarılara bir yenisi eklendi. Geride kalan 50 yılda hızla erime gösteren Batı Antarktika’daki çözülmenin sanıldığından iki kat daha hızlı olduğu anlaşıldı.

Nature Geoscience dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Batı Antarktika’daki sıcaklık küresel ortalama sıcaklığın neredeyse iki katı fazla artarak, 1958-2010 yılları arasında 2.4 derece yükseldi. Veriler, Batı Antarktika’nın başta fosil yakıtlar olmak üzere atmosfere salınan sera gazlarından en fazla etkilenen yerler arasına koydu.

Araştırmada yer alan ABD’nin Ohio Üniversitesi’nden David Bromwich, makalede, ‘Yaşanan sıcaklık artışı çok ciddi boyutta… Erime hızının her mevsimde tahmin ettiğimiz seviyelerde olduğunu düşünmemize rağmen, yaz aylarında bu oran çok fazla’ ifadesini kullandı.

Antarktika, 14 milyon kilometrelik bir alan kaplıyor. buz örtüsünün kalınlığı 1.6 km’yi bulan kıta, kapladığı alandan çok da yüksek miktarda buzula sahip. Araştırmacılar, Batı Antarktika’da bu miktarın yaklaşık 26 milyon kilometrekarelik bir alana denk geldiğini tahmin ediyor.

DENİZ SEVİYELERİ YÜKSELEBİLİR

Antarktika’da bulunan Byrd İstasyonu’nun yapıtğı ölçümler, kıtadaki atmosfer sıcaklığının 1980’lerden itibaren ciddi ölçüde arttığını gösterdi. Bugün, Batı Antarktika’daki buz örtüsünde yaşanan erime, deniz seviyesinde her 10 yılda sadece birkaç milimetre artışa neden olurken, 26 milyon kilometrekarelik buz örtüsünün erimesi, gelecek on yıllarda deniz seviyesinde tam 3 metrelik artışa neden olabilir.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely