Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

google.com, pub-4694083942175118, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Öğrencilere Müjde Burs ve Kredilere Zam Geldi

Yeni yilla bir cok seye zama gelirken ögrenci ve burs kredilerine de zama geldi.

Başbakan Erdoğan, ASO Başarı Ödülleri töreninde üniversite öğrencilerine müjdeyi verdi.

Erdoğan, Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB), ASO 49. Yıl Başarı Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, on sene boyunca gençliğe yaptıkları büyük yatırımların yanı sıra üniversitelerin sorularını çözme konusunda da tarihi adımlar attıklarını belirtti.

Üniversiteleri yasaklardan kendilerinin kurtardığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''Üniversiteleri asli görevlerine döndüren biz olduk. Üniversiteleri sakalla, bıyıkla, başörtüsüyle uğraşan kurumlar olmaktan çıkarıp, bilim yuvaları haline dönüştüren yine biz olduk'' diye konuştu.

Açtıkları 92 yeni üniversite ve 128 bin 600 yatak kapasiteli yeni yurtlarla öğrencilerin hizmetinde olduklarını ifade eden Erdoğan, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 2002'de 494 milyon lira olan bütçesini 2013'te yüzde 978 artışla 5 milyar liraya çıkardıklarını söyledi.

2002'de 86 milyon lira olan yurt yatırım ödeneklerini 2013'te yüzde 634 artışla 626 milyon liraya çıkardıklarını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

''Türkiye'de artık otel konforunda yurtlar inşa ediyoruz. Duşu, tuvaleti, çalışma masaları içinde olan, bir kişilik, üç kişilik odalarda öğrencilerimiz kalıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu 2002'de 193 yurtta 188 bin 187 öğrenciye hizmet veriyordu bugün 345 yurtta 308 bin öğrenciye hizmet veriyor. 2003'ten bugüne kadar 286 yeni blok ve yurdu hizmete açtık. Gençliğe yönelik bütün bu hizmetlerin koordinasyonu için Gençlik ve Spor Bakanlığı'nı kurduk. Bu sayede gençlik alanındaki hizmetlerimizi hem hızlandırdık hem de çeşitlendirdik. Gençlik ve Spor Bakanıma şunu söyledim, 'Devam eden inşaatlarla birlikte 2013 sonuna kadar yurt yatak kapasitesini 400 bin rakamına ulaştıracağız. Bununla da kalmayacağız her bir yurt odasına bir mini buzdolabı koyacağız oradaki gençlerimiz, çocuklarımız ihtiyaçlarını oradan taze taze karşılasınlar.' Pek çok ilde buz dolapları 2 Kasım 2012'deki toplu açılışta verdiğimiz talimatın ardından yurtlardaki odalarına ulaştı. Şimdi yurtlardaki 308 bin gencimizi Gençlik ve Spor Bakanlığı liderlik okullarında eğitimden geçiriyoruz. Gençlerimizi öz güveni yüksek, milli ve manevi değerlerine bağlı lider adayları olarak 2023'te, 2071'de emaneti devralmaya hazır hale getiriyoruz. Burada da durmayacağız, sürekli yeni hedefler koyuyoruz, koyacağız.''

YURTLARDA ÜCRETSİZ İNTERNET

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında kendisinin de şahitliğinde 2 Kasım'da önemli bir protokolün imzalandığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, ''Altyapı tamamlandığında başlayacak bu hizmetle tüm yurtlarda ücretsiz internet devrini de biz başlatmış olacağız. Yıllık maliyeti 100 milyon lirayı bulan bu hizmetin de gençlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum'' dedi.

KİM NE ALACAK?

İngiltere'de üniversite öğrenim harçlarının 3 kat artırılırken kendilerinin harçları kaldırdığına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

''2002'de 451 bin 550 öğrenciye öğrenim kredisi veriliyordu. Şu anda biz 1 milyon 173 bin öğrenciye burs ya da kredi veriyoruz. Bu sayı 2013'te 1 milyon 304 bin öğrenciye çıkıyor. Başvuran her öğrenciye ayırt etmeksizin, dışarda bırakmadan durumuna göre burs ya da kredi veriyoruz ama mutlaka veriyoruz. Bizden önce burs ve krediler üç ayda bir verilirken biz şu anda bunu, aydan aya öğrencilerimize teslim ediyoruz. Türk cumhuriyetleri ve akraba topluluklardan gelen 4 bin 643 öğrenci kardeşlerimizi yurtlarımızda ücretsiz barındırıyoruz. Ödeme zorluğu içinde olan 7044 öğrencimizden de yurt ücreti almıyoruz. Şimdi geliyorum Türkiye genelindeki tüm üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren müjdemize, 2002'de bir öğrenci burs ya da kredi olarak ne alıyordu biliyor musunuz? 45 lira. 2012'de bu rakam yaklaşık 5 kat artarak 260 liraya yükselmişti. 45 liradan 260 liraya. Şimdi 1 Ocak 2013'ten geçerli olmak üzere burs ve kredilere yüzde 8 oranında artış yapıyoruz ve öğrencilerimize aylık 280 lira ödemeye başlıyoruz. Bitmedi, aylık beslenme yardımı veriyoruz. Bu yıl 180 liraydı, bunu da 200 liraya çıkarıyoruz böylece öğrencilerimizin eline beslenme yardımı dahili aylık 480 lira geçmesini sağlıyoruz. Yüksek lisans öğrencisi, master yapıyor, 2002'de ne alıyordu biliyor musunuz? 90 liracık. Bugün 520 lira alıyor, 1 Ocak'tan itibaren yüksek lisans öğrencilerinin aylık burs ve kredisini de 560 liraya yükseltiyoruz. 2002'de 135 lira burs ya da kredi alan doktora öğrencisi bugün 780 lira alıyor. Bunu da önümüzdeki haftadan itibaren 840 lira olarak ödemeye başlıyoruz.''

ANNELERİNİN AK SÜTÜ GİBİ HELAL

Erdoğan, açıklanan yeni rakamların öğrencilere hayırlı olması temennisinde bulundu. Öğrencilerin burs ya da kredilerini, beslenme yardımlarını ''annelerinin ak sütü gibi helal şekilde harcamalarını'' dileyen Erdoğan, öğrencilere derslerinde başarı dileklerini de iletti.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely