Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

Uyku Deyip Gecmeyin

Hergün rutin uyku sistemi hakkinda bilinmeyenleri ögrenmeye nerdersiniz?
Uyumak ve hakkinda kisa bir bilgi ve sasirtan bir cok bilinmeyenleri.

İnsanoğlu hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir ki bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir. İnsanların en ilginç ve en gizemli özelliklerinden biri olan hakkında pek bilinmeyen bilgileri birkaç maddede sıralıyoruz.

1- En uzun süreyle uyanık kalma süresi 18 gün, 21 saat ve 40 dakikadır. Uykusuzluğun efendisi, bu rekoru kırarken, halüsyonasyon gördüğünü, zaman zaman paranoyak olduğunu, görme yetisinin azaldığını ve konuşurken zorluk çektiğini, hafıza ve kontrasyon eksikliği yaşadğını belirtti.

2- İnsanlar gözleri açıkken de farkında olmadan şekerleme yapabilirler. Bu yüzden tıbbi bir inceleme olmadan birinin uyanık olduğunu fark etmek bazen imkansızdır.

3- İnsanların rüyasız uykuları yok denecek kadar azdır. Bir insan bir gecede çoğu birkaç saniyelik de olsa binlerce rüya görebilir. Ancak insanlar uyandıklarını bunların çoğunu hatırlamazlar. Genelde uyanmadan hemen önce görülen rüyalar hatırlanır.

4- Bilim insanlarının bir kısmı rüyalarda hatırlanmaya değer şeylerin görüldüğünü öne sürerken, diğerleri unutulması gereken tecrübelerin görüldüğünü söyler. Bizce her ikisi de görülür. Rüya tabirlerine verilen önem rüyalarda görülenlerin insanların çoğu tarafından da önemsendiğini göstermektedir.

5- İnsanlar hayvanlara göre 3 saat daha az uyur.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely