Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

Söylenecek Ne Kaldi?

Türkiyede kitap deyince gülüp gecen cok insan biliyorum.Kimisi ne gerek var derken kimisi o kadar isimin gücümün arasinda kim okuyacak derdinde.
Ha en büyük bahane nerdeyse hepsinin bos vakti yok.
Csrsilar dolu,sokakalar insandan gecilmiyor,televizyonlar hic kapanmaz ve daha saymakla bitmeyen sebeblerden sonra bos vakit kalmamasi cok normaldir.

Okumanın faydaları hakkında az da olsa bilgi edindik şimdi biraz daha özel örneklere bakalım;JAPONYA 2.Dünya savaşında ABD tarafından atılan atom bombasının etkisiyle çekildi . 1945 yılı sonlarında her şeyiyle harap olmuş bir Japonya vardı. 1945 ’ler de Türkiye ,Cumhuriyetinin 22 yılını yaşıyordu daha iyi olma yolunda japonya ile kıyaslanamayacak derecede iyi durumdaydı. Günümüzde ise tam tersi Japonya ABD ekonomisini çökertecek bir teknoloji ile dünyanın süper gücü olurken Türkiye teknoloji yarışında çok gerilerde bir ülke . Nedenleri çok.işte bir örnek; Japonya da bir gazete 11 milyon satarken Türkiye'de çıkarılan tüm gazetelerin tirajı 3 milyona bile ulaşmıyor. Maalesef okumuyoruz .

Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı devleti dünyanın en zengin ve en güçlü devleti idi.Oysa günümüzde batılılardan borç para dilenir durumdayız.Neden mi? Çünkü 8 yıllık kısacık saltanatına kıtalar fethini sığdıran koca sultan Yavuz Selim , develere yüklettiği kütüphanesine bir an olsun yanın da ayırmamakta şehzadelik döneminde 3 saate indirdiği uykusuyla günde 8 saatini kitap okumaya ayırmıştı. Türkiyede ise 5139 genç üzerinde yapılan araştırmaya göre gençlerin %69 u adını hatırlamayacakları kadar uzun zamandır kitap okumadıklarını söylemişlerdir. Durum ortada .

Komünist Rusya’ nın kurucusu Lenin Sibirya sürgününde Marks ın kitabını Sibirya’ nın dondurucu soğuğunda 1000 kez okurken, muhteşem bir medeniyetin variscileri olan bizler, neyi kaç defa okuyor ve okuduklarımızı ne ölçüde hayata geçirebiliyoruz.

Fert fert bunların muhasebesini yapmanın zamanı artık gelmedi mi?

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely