Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

Hangi Kitapları Okumalıyız?

Kitap cok ama okuyacak insan yok misali yani sira okumak isteyipte acaba hangi kitabi okumayil diyenlerinde kafalari karisik.
Kitap okuma aliskanliginiz olmadigindan yazar ve kitaplar hakkinda fazla bilgide edinemezsiniz.
Bunun icin öncelikle etrafinizdakilerden yardim almaktir.

Bunun yani sira arastirip ögrenmek icin okumaya nerden baslayacaginizi iyi bilmeniz gerekir!
Buda zamanla olur.Okudukca kenidinizi güclü ve ise yara göreceksiniz.

Öncelikle unutmamalıyız ki hayvanların dahi yiyeceği otları seçtiği bir hayatta akıl sahibi insanda mutlaka okuyacağı kitapları seçmelidir. Bu seçimde güvendiği sevdiği büyüklerinin tavsiyelerinin yanında milli manevi değerlerimize uygun bize iyilik ,güzellik ve yardımlaşma duygusunu verecek kitaplar başta olmak üzere dikkatle seçtiğimiz her kitabı okuyabiliriz.Peygamberimiz "Faydasız ilimden Allah a sığınırım hadisi ile ölçüyü koymuştur". Tarih boyunca bütün medeniyetlerin çöküşü gençlerin kafasının faydasız ilimle doldurulması sonucu gerçekleşmiştir. Hem aklı hem de kalbi tatmin edci eserlerin okunması asla ihmal edilmemelidir.Unutulmamalıdır ki insanda bedenin yanında ruh da vardır.

Günümüzde maalesef kitap okuma alışkanlığı yaygın değil . Etrafımıza baktığımızda kaç ailede gerçekten kitap okumayı seven ve çocuğuna kitap okutan ebeveynler bulabiliriz . Dolayısıyla aslında insan için ekmek , su , kadar önemli bir unsur göz ardı edilmektedir. Gerçi aileler çocuklarının okulda kitap okuduğunu düşünüp sorumluluktan kurtulduklarını zannederler belki okuldaki dersler ile çevreyi ve toplumu yüzeysel olarak
tanırız.

Peki ya kendimiz hiç düşündük mü ? Nereden geldik ? Nereye gideceğiz? Her geçen gün bizi yaşlılığa , yaşlılıkta ölüme yaklaştırdığına göre her insan aslında ölümünü bekleyen bir idam mahkumu mudur? Tabii ki bir Müslüman olarak bunlara verebilecek cevabımız vardır. Ama kaçımız inandığımız dinimiz hakkında bir Hıristiyan veya ateistin sorularına cevap verebiliriz ? Yani kaçımız inandığımız Allah ’ın varlığını, inandığımız peygamberin hayata sunduklarını anlatabiliriz ? Evet insan inandığını iddia ettiği herhangi bir düşünceye neden inandığını açıkça ortaya koyabilmelidir. Zira günümüzde Müslüman olduğunu söyleyen bir çok kişi kendi dini hakkında çok az şey bilmektedir. Öyleyse bir gencin dünyayı tanımak için ders çalışırken inandığı dinin güzelliklerini anlatan kitapları okumasından doğal ne olabilir?

Peygamberimize Allah (cc)’ tan gelen ilk emir “oku” dur. Bizler okumaya ve ilme önem veren bir dine inanıyoruz . Bir genç hem maddi hem de manevi yönünü dengeli olarak geliştirmelidir. Bunun yolu da derslerden sonra insanın en önemli ihtiyacı olan manevi ihtiyaçlarına cevap verecek kitaplar okumaktır.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely