Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

Yaşlıların gözüyle!

Yaslilarin gözüyle hayat bir baska dinlenir.Yeniyi eskiyi kolayca ayirt etselerde hep eskiilerde kalir akillari.Ic cekmleri cok olsada hayatin devam etiginin farkindalardir.
Umut hep yarinin kapisi olmustur.

Iste eskileri özlemini kisaca paylasabilmenin mutlulugu,

Güneysınır ilçesinin adet, gelenek, görenek ve düğün törenlerini anlatan yaşlılar zamanla bazı gelenek ve göreneklerin unutulduğunu, birçoğundan vazgeçildiğini ve bazılarına eskisi kadar önem verilmediğini anlattı.
74 yaşındaki Ahmet Kalaycı ilçenin tanıtımını yaparken geçmiş günleri de özlediğini söyledi. Kalaycı, “Güneysınır ilçemiz, Konya’nın güzel, şen bir ilçesidir. Güzel bir coğrafya üzerine kurulmuştur. Gün doğduğu zaman bağrımıza doğar. Ama ilçe halkı biraz mahrumiyet yaşıyor. Çünkü ilçenin gelir seviyesi çok düşük. Genel olarak tarımla ilgilendiğimiz için toprağın gözüne bakıyoruz. Topraktan aldığımızın da iyi para etmemesine karşılık mazotun, gübrenin zamlanması, girdi maliyetlerinin her geçen gün artması bizi üzüyor. Ekonomik durum gün geçtikçe kötüye gidiyor. Bu da zamanla gelirin azalmasına bağlı olarak bazı adet, gelenek ve göreneklerin daha yüzeysel yapılmasına neden oluyor. Örneğin bir düğün bile daha kısa sürede olup bitiyor” dedi.
Güneysınır’da düğün geleneğinin de eskisi gibi yaşanmadığını belirten Kalaycı, “Konya’da olduğu gibi burada da yoğurt çorbası, etli pilav, bamya çorbası, zerde, irmik helvasından oluşan düğün pilavı ikram edilir. Düğüne bütün mahalle sakinleri çağırılır. Düğün günü kız evinden alınan gelin gezdirilir ve oğlan evine götürülür. Damat camide akşam namazını kıldıktan sonra evine gönderilir. Söz, nişan, kına gibi adetler de uygulanır. Şimdi zaman değiştikçe çok şey değişti. Bizim gençliğimizde düğünlerde silahlar susmazdı. Düğünlerde silah atmak aslında doğru bir davranış değil ama bu da bir semboldü. Bunun yanında eskiden araba yok denecek kadar azdı. Gelin at üzerinde gezdirilir ve oğlan evine götürülürdü. Daha sonra atın yerini traktör aldı. Şimdilerde ise araba kullanılıyor” diye konuştu.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely