Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

SEYYAR SATICILAR

Bizim köye bohcaci gelirdi ben kücükken hatirlarim.
"Hanimlar,güzel güzel carsaflarim var.Ceyizliklerim var"diye bagirilardi.
Biraz eskiye gidersek neler birakmisiz.

Gazocağı lehimcisinin yolu gözlenir, leğenci, seyyar lahmacuncu, çekirdekçi, simitçi, horoz şekerci, çekirdekçi, dondurmacı, bohçacı, çarşafçı, lağımcı, bacacı, hallaç, kalaycı, zerzevatçı, eskicinin, sütçünün bağırışları sokakları çınlatırdı.
Elinde tefi, beline zincirle bağladığı ayısıyla dolaşıp ayı oynatarak para toplayan ayıcılar da geçerdi.

Balıkçılar dükkan tezgahlarında balıklarını kırmızı boyalı daire şeklinde ahşap tablalara dizerlerdi. Balıklar kaymasın diye altlarına gazete kâğıdı konurdu, ıslanan gazete kâğıdı üzerinde ki balıklar meyilli duran ahşap tablalarda teşhir edilirdi. Şimdiki gibi alttan soğutmalı mermer balık teşhir tezgâhları yoktu balıklar temizlenip strafor tabaklara dizilip üzerine selofan kâğıt sarılarak ambalaj yapılmazdı.

Her evde buzdolabı olmadığından, soğuk su elde etmek için buz, evin görevli kişisi kimse yemek saatine yakın bir zamanda mahalle buzcusuna gider 25 - 50 -75 kuruşluk buz alırdı. Buz kalıbından kesilen bu buz ya getirilen file ile veya buzcunun bağladığı sicimle bağlanıp eve getirilir, çekiçle kırılır, damacananın oyuğuna konurdu. 15-20 dakika sonra oluşan serin içme suyu içmeye hazır olurdu.
Kırık buz içine testi ve meyvelerin gömüldüğü de vakiiydi.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely