Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 4 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

Flit Ne Ise Yarar?

Evdeki yabanci misafirleri kimse sevmez sanirim.Bu misafirler icin cözüm tükenmez.Ama onlarda görüldükleri kadar kolay yaratiklar degildir.

Atomizer, sprey diye bir şey yoktu. Hanımların pompalı parfüm şişelerini saymasak sıvıyı püskürten tek şey flitti. Gömlekleri ütüleyen yakalarını kolalayan kolacılar bile, ütü yapmadan önce ağızlarına su alır, gömleğin üzerine dudaklarını büzerek püskürtürler, suyun zerrecikler halinde dağılmasını sağlarlardı. Mahallelerde bulunan gömlekçi dükkânlarına bakan dikkatli gözler bu işlemin ütü tezgâhı üzerinde yapıldığını görürdü. Özellikle haşarat için o günlerin neredeyse her evde görünen hamam böcekleri ve karyolalarda sıkça rastlanan tahtakurusu böcekleri için DDT gibi zehirli zirai ilaçlar alınır, bunlar suyla karıştırılıp dip köşeye sıkılır, bu işleme flit yapmak denirdi. Ahşap evlerde olduğu gibi beton binaları da saran bu kan emici, çabuk üreyen, iki üç milim boyundaki tahtakurusu isimli böcekler, karyola boruları ve çelik şeritleri tutan yaylar arasında gündüzleri saklanır, gece uykuda ortaya çıkar, sırt, kol, boyun bölgesinde ısırdığı yeri kabartırdı. Bir kaşınma veya yatakta dönme sırasında ezilir, çamaşırda ve çarşafta kan izi bırakırdı. Bu defa çamaşırlar çivit ilavesi ve sabun rendesi ile kaynatılırdı. Böcekler karyolaya tırmanamasın diye karyola ayaklarına tas veya boş konserve kutuları su dolu biçimde konur, böceğin suyu aşıp karyolaya tırmanması engellenmeye çalışılırdı. Bu defa böcekler tavana yürür, yatağa tepeden atlar, yine sonuca ulaşırdı. Yıllarca tahtakurusu ile mücadele verildi.
Hamam böceği ise mutfaklarda bulaşıklar arasında, lavabo altlarında veya hamamların nemli ortamlarında görülen bir böcekti, şimdiki kalorifer böceklerinden daha büyük, daha koyu renkte olurlar, hızlı hareket ederler, çoğalmaları da hızlı olurdu. Yayılma nedenlerinin başında su taşıyan sakaların getirdiği damacanalardı. Damacanalar cam oldukları için kırılmayı önleme ve kolay taşıma amaçlı etrafında iki tarafında kulplu hasır örgü sepet bulunurdu. Hamam böcekleri bu hasır örgünün gözenekleri arasına gizlenir, yumurta bırakır, bu yolla evden eve damacanalarla yayılırlardı. Fliti aynı zamanda boya yapmak için de kullanabilirdiniz. İlaçlı su koyduğunuz hazneye bu defa sulandırılmış boya koyar, tabancayla atar gibi yüzeyi pompalayarak boya yapardınız. Boş reçel kavanozları boya haznesi olarak kullanmada büyük kolaylıktı, cam oluşu içinde kalan boya miktarının görmenize imkân verirdi. Flitin iyi çalışması için boru içinde kol kuvvetiyle gidip gelen demir çubuğa monte edilmiş olan lastik conta yağlanırdı. Bisiklet pompası gibi havayı sıkıştırıp uçtaki delikten atardı.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely