Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 2 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

Arap Sabunlari Yerine Detarjan Cikti!

Temizlik Malzemeleri günümüzde epey bir cogaldi.Artik her türlüsü mevcut.Kullanmak kadar sagligimiz icin sizce arap sabunu mu? Yoksa deterjan mi?

Bakkalda açık olarak çuvallarda satılan pirinç, mercimek, fasulyenin yanı sıra açık Arap sabunu da çok kullanılırdı.

Toz deterjan denince karton kutulu Fay ilk akla gelendi. Daha sonra Vim çıkmış toz deterjan piyasasına ortak olmuştu. Vim toz deterjanla çıkmayan kirler, paslar, oksite olan yüzeyler, banyo küvetleri içi temizlenirken yüzey çizilirdi ama yine de ovularak, vimlenirdi.
Fay ve Vim'in karton kutuları deterjan bittikten sonra kunduracılar ortadan keserler, içine çivi koyarlardı. Kundura tamircilerin tezgahlarında görürdünüz. Sabunlarda ilk akla gelen Puro, lüks, Komili, Hacı Şakir, Reksona’ydı. Temizlikte Arap sabunu, kokusuyla temizliğin tek hâkimiydi, merdivenler Arap sabunlu suyla silindi mi koku kalıcıydı. Çamaşırlara toz deterjan olmadığı yıllarda sabun rendelenir kaynatılırdı. Tursil, Omo, Persil, mavi boncuklu Alo, Aklan Parlan kutu kutu piyasaya çıkınca çamaşır yıkamada sabunun yerini aldı.
Köşe bucak temizliğinde, Fay Vim, krem deterjanlarda Mintax, Çiti, Hipo yerine Ozon markası kullanılırdı. Radyo reklamlarında Mintax’la Canım Mintax’la slogan haline gelmiş, çıkmayan lekeler dile getirildiğinde hep bu slogan söylenir olmuştu. Temizlik hastası pir pir hanımların elinden el süpürgesi düşmezdi.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely