Semada Zaman

Giris Formu

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrimiçi.

Anket

Yeni sitemiz hakkindaki düsünceleriniz?:

Meşrubatlar

Hayatimiz kadar yiyip ictiklerimiz bile ne cok degisti.

Türkiyenin ilk meşrubatı gazozdu. Gazozları Levent'te ki binasında imal edilen ''Grapette'' , ''Sunburst'' , ''Mister Kola'' izledi.

Meyve suyu, köşe başı dükkânlarında açık satılan içeceklerdi, şıracılar, sakalar seyyardı. Evlerde reçel kaynatılır, tencerenin dibi tuttuysa bu reçine kıvamını çocuklar suyla iyice karıştırılarak bir tür kola yaparlardı. Sonraları Fertek, Cincibir, Can markalı gazozları takip eden meşrubatları kapalı şişe meyve suları izledi. Bosstay, Meysu, Fruko, Elvan, Kâtibim Kola bunlar arasındaydı. Fabrikası İstanbul Büyükdere'de olan bir de el bombası gibi karnı geniş kahverengi renkli şişede sunulan, Bosstay meyve suyu ve nektarı idi. Şeftali, kaysı en popular, en yoğun kıvamlı olanlarıydı. Meysu ile birlikte piyasanın hâkimiydiler, Elvan, Fruko gibi gazlı içeceklerden daha pahalı ve kaliteli içeceklerdendi. Bir de portakallı tozdan bardak içinde bir iki kaşık konularak yapılıp sıcak veya soğuk içilen Oralet, Lezzo çok tüketilenlerdendi.
Kolaların öncülerinden biri de Kâtibim Kola’ydı. Ankara Gazozu, Uludağ, Çamlıca gazozları günümüze dek gelen eski markalardandı.

Son yorumlar

Anlamlı Sözler

– Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.

La Bruyere

– Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir

Benjamin Franklin

– Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: zaman…

Napolyon

– Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak yine de zaman son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir “yarın”a sahipsinizdir.

Denis Waitely